Za początek historii domen przyjmujemy dzień 15go marca jako, że to właśnie w tym dniu, w 1985 roku została zarejestrowana pierwsza komercyjna domena – symbolics .com. Dokonała tego firma Symbolics Incorporated będąca producentem komputerów.

W ich ślady poszli inni, obecni potentaci rynku IT i w ten oto sposób rok później pojawiły się takie domeny jak: xerox .com, hp .com oraz ibm .com. W kolejnym roku powstała domena apple .com natomiast adres microsoft .com pojawiły się dopiero 5 lat później. 

Ewolucja rynku domen

Przez pierwsze lata rejestracja domen była darmowa, aczkolwiek w 1995 roku zostało to zmienione przez National Science Foundation, która zezwoliła firmie konsultingowej Network Solutions na pobieranie opłat. Wstępnie ceny zaczynały się od 100$ za rejestrację na okres dwóch lat.

Do 1992 roku zarejestrowano prawie 15 tysięcy domen z globalną końcówką .com. Warto tutaj wspomnieć o tym, że początkowo istniała możliwość rejestracji tylko domen najwyższego poziomu, w których skład wchodziły adresy: 

  • .com 
  • .org
  • .edu
  • .gov

Jednak w 2011 roku, ze względu na rosnącą popularność posiadania własnej strony www, ICANN podjął decyzję o wprowadzeniu większej ilości rozszerzeń. Przełomowy okazał się jednak rok 2014, ponieważ to właśnie wtedy udostępniono do rejestracji kilkaset nowych domen najwyższego poziomu.

Domena .PL – krótka historia

Pierwsza krajowa domena najwyższego poziomu .PL została zarejestrowana 30 kwietnia 1991 roku w Centrum Komputerowym Uniwersytetu Kopenhaskiego. 

Według danych jakie posiadamy, pierwszym a tym samym najstarszym adresem z rozszerzeniem .PL jest domena computerland .pl. Niestety na początku lat 90-tych miał miejsce reset serwerów NASK, przez co data rejestracji najstarszych domen podawana jest na 1-go stycznia 1995 roku. Rok 1995 jest również datą powstania pierwszego polskiego portalu internetowego – WirtualnaPolska .pl